fbpx

Erkek Kaynaklı Nedenler

Üretim bozuklukları
Atılım(ejekülasyon) bozuklukları
Üretim bozuklukları

Kısırlıkta erkek kaynaklı nedenler, geniş çaplı ele alınması gereken bir noktadır. Bu nedenler için birkaç başlık üzerinde durabiliriz.

Testis öncesi bozukluklar

Erkek kaynaklı nedenler -Bu gruba ait bozukluklar genelde hormonal nedenler olarak adlandırılır. Beynin alt kısmında bulunan ve üreme sisteminin fizyolojik olarak düzenlenmesinde ilk basmakta yer alan alt beyin bölgesi hipotalamustan salınan GnRH hormonu hemen alt bölümde yer alan hipofiz bezine etki göstererek FSH ve LH hormonlarının salınmasına neden olur. Bu hormonlar testisten sperm üretimini (FSH) ve erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını (LH) uyarır. Bu hormonların salınımında ortaya çıkan bozukluklar infertiliteye neden olurlar. Bunlardan bazıları Kallman sendromu, Prader-Willi Sendromu, Lawrance-Moon Biedel Sendromu,hipofiz bezi ameliyatları, hipofiz bezi tümörleri, hipofiz bezinin kanlanmasında bozukluk sonrası atrofiye (gerileme) uğraması, radyoterapi uygulaması, enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Testise bağlı bozukluklar

Sperm yapım bozukluğuna bağlı nedenler (non-obstrüktif). Testis içerisinde sperm yapımından sorumlu olan hücrelerin bir sebepten dolayı sperm üretimini yapamaması problemidir. Başlıca nedenleri hormonal bozukluklar, kromozomal bozukluklar, doğuştan testis yokluğu (anorşi), testis iniş bozuklukları (kriptorşidizm), testis kanlanmasının bozulması (testis torsiyonu), enfeksiyonlar (orşit), kemoterapi, çevresel faktörler (radyasyon, yüksek ısı, kurşun, arsenik, kadmiyum vb metaller), kullanılan ilaçlardır.

Kısırlıkta erkek kaynaklı nedenler bu bölümde irdelendi. Şimdi sıra, kadın kaynaklı nedenlerde. Kadın kaynaklı nedenler için tıklayınız 

Atılım(ejekülasyon) bozuklukları

Testislerde üretilen spermler, epididim organından geçerek vaz deferens olarak bilinen sperm taşıyıcı kanallar aracılığı ile penise taşınır. Üretilen sperm hücrelerinin bu sistemdeki bir tıkanıklığa bağlı olarak ejakülata (meni) ulaşamaması söz konusu olabilir.

Doğuştan sperm kanalının gelişmemiş olması (iki taraflı doğuştan vaz deferens yokluğu):Doğuştan olan bu bozuklukta testisten sperm taşıyan vaz deferens olarak adlandırılan sperm taşıyıcı kanalların tek veya sıklıkla çift taraflı olarak olmaması durumudur. Sıklıkla vesicula seminalis (meni keseciği) ve epididim organının büyük bir kısmının yokluğunda görülür. Bu kişiler %50-80 oranında Kistik Fibrozis adı verilen genetik hastalığın taşıyıcısı olabilirler.

Sonradan gelişen kanal tıkanıklıkları: Enfeksiyon (özellikle, gonore/bel soğukluğu ve tüberküloz), travma, bu organlara veya komşu olan organlara daha önce yapılan cerrahi müdahaleler, prostat, vezikülo seminalis kistleri veya taşların varlığında testislerde sperm üretimi devam etmesine rağmen kanal bütünlüğü bozulduğu için dışarı çıkış engellenmiş olabilir. Çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri ile tıkanıklığın giderilmesi (vazovazostomi, vazoepididimostomi, TURED ameliyatları) mümkün olmaktadır. Doğuştan kanalın gelişmediği durumlarda testisten iğne ile sperm alınarak mikroenjeksiyon yöntemi ile çiftler çocuk sahibi olmaktadır.

Diğer Nedenlerde şunlar olabilmektedir; şeker hastalığı, nörolojik hastalıklar, travma sonucu bel omurlarının hasar görmesi, mesane veya idrar kanalı ameliyatları sonrası ejakülasyon (boşalma) sırasında meninin penisten gelmesi yerine mesaneye doğru geri kaçması, retrograd ejakülasyon (geri boşalma), peniste sertleşme olmaması (ereksiyon güçlüğü, iktidarsızlık), peniste doğuştan veya sonradan ortaya çıkan eğrilik olması (penil kurvatür) ve bu duruma bağlı olarak cinsel ilişkinin sağlanamaması, idrar yolu deliğinin penis uç kısmı yerine penis üzerinde olması (hipospadias/Peygamber sünneti).

Kadın kaynaklı nedenler için tıklayınız 

გახსენით WhatsApp
1
💬
გამარჯობა, გაგზავნე ახლავე