fbpx

İnfertilite Tedavileri

Yumurtlama Tedavisi(OI)
Aşılama(IUI)
Tüp Bebek
Yumurtlama Tedavisi(OI)

İnfertilite Tedavileri için 3 ayrı yöntem mevcut. Öncelikle kısırlık gerekçesiyle başvuran çiftlerin önemi bir kısmında altta yatan neden yumurtalama düzensizlikleri olmaktadır. Ancak sadece yumurtlama düzensizliği tespit edilen çiftlerde değil, birçok hastada tedavi başlandığında yumurta gelişim kalitesini arttırmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Yumurta geliştirilme protokolü, planlanan tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Genellikle hastalara ilk olarak ağızdan alınan ilaçlarla tedaviye başlanır. Piyasada “klomen” ya da “femara” olarak bilinen ilaçlar adetin üçüncü gününden sonra ağızdan alınmaya başlanır ve beş gün kullanılır. Bu ilaçlar ile amaç tek bir dominant (olgun) yumurtanın elde edilmesidir. İlaçlar bittikten sonra yapılacak ultrason takipleri ile yumurta yeterli büyüklüğe ulaştığı  zaman çatlatma iğnesi verilir ve çiftin cinsel ilişki zamanlaması yapılır.

Ağızdan alınan ve daha düşük maliyetli ilaçların fayda etmediği durumlarda göbek etrafından, ağrıya neden olmayan insülin benzeri enjeksiyonlarla uygulanan ilaçlar ile tedaviye başlanılır. Yumurta geliştirici bu ilaçlara, sıklıkla adetin ikinci günü başlanılmakta ve tercih edilen protokole göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak 9 – 10 gün boyunca uygulanılmaktadır. USG ile yumurta gelişim takip edilir, yumurta boyutu 18 mmyi geçince çatlatma iğnesi verilir ve cinsel ilişki zamanlaması yapılır.

Aşılama(IUI)

Basitçe meninin veya sperm hücrelerinin alınarak ayrıştırma işleminden geçirildikten sonra spermin rahim içine verilme işlemi olarak tanımlanabilir. Yaklaşık %15-18 arası başarısı mevcuttur.

Aynı yumurtalama tedavisinde olduğu gibi ilk önce yumurta geliştirmesi uygulanır. Yumurta gelişimi yeterli boyuta geldikten sonra çatlatma iğnesi yapılır ve çatlatma iğnesinden 32-40 saat sonrasında da aşılama işlemi uygulanır.

Aşılama ( IUI ) hangi hastalarda uygulanır?

Tüp Bebek

Tüp bebek, klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahime transferi ilkesine dayanır. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) ya da insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

გახსენით WhatsApp
1
💬
გამარჯობა, გაგზავნე ახლავე