Azalan Yumurta Rezervi ve Yeni Tedavi Yolları – Op. Dr. Ufuk Yılmaz

Azalan Yumurta Rezervi ve Yeni Tedavi Yolları

Azalan yumurta rezervi diğer bir ifadeyle azalan over rezervi, yumurtalığın normal üreme potansiyelini kaybettiği ve doğurganlığı riske attığı bir durumdur. Bu durum, hastalık veya yaralanmadan kaynaklanabilir, ancak çoğunlukla yaşın ilerlemesinin sonucu olarak ortaya çıkar. Azalan yumurta rezervi, infertilite gerekçesiyle doktora başvuran hastaların yüzde 10-30’unda mevcuttur.

YAŞ İLERLEDİKÇE DOĞURGANLIK AZALIR

Kadınlar yaş aldıkça normal yollarla doğurganlık potansiyelleri azalmaya başlar. Bu durum evrenseldir ve 30 yaş gibi erken bir tarihe kadar da görülebilir. Az sayıda kadın, 40’lı yaşlarının ortasına kadar normal doğurganlığı korur.

SEBEBİ FRAJİL X SENDROMU OLABİLİR

Nüfusun yüzde biri 40 yaşından önce yumurtalık yetmezliği (menopoz) yaşar. Bu duruma erken yumurtalık yetmezliği veya erken menopoz denir. Azalan yumurta rezervi hastaları, erken yumurtalık yetmezliğine yol açan Frajil X Sendromu için bir kan testi ile taranmalıdır. Frajil X Sendromu, aynı zamanda kalıtsal zihinsel engelliliğin ve otizmin en yaygın nedeninden biridir.

Show TV - Ebru Akel İle Kendine İyi Bak

MERAK ETTİĞİNİZ SORULARI YANITLADIM

Peki, azalan yumurta rezervi belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür? Nasıl teşhis koyulur? Azalan yumurta rezervi tedavisinde uygulanan yeni tedavi modelleri nelerdir? Azalan yumurta rezervinde PRP tedavisi nasıl uygulanır? Kök hücre uygulaması azalan yumurta rezervine çözüm olabilir mi?

İşte bu ve bunun gibi soruların cevabını Show TV’de yayımlanan Ebru Akel ile Kendine İyi Bak programında anlattım. Yayını izlemek için buraya tıklayabilir ya da tedaviye ilişkin sorularınız için WhatsApp hattımıza yazabilirsiniz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnfertilitede İlk İstenen Tetkikler

Başarıyı Artıran Yöntemler

PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn