fbpx

Embriyo Dondurma

Embriyo Dondurma işlemi, tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan embriyolar, embriyologlar tarafından takip edilir. Dondurulmaya uygun ise çiftin yazılı onayı alınarak dondurup, sıvı azot içinde ve -196°C saklanır. Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır. Oda sıcaklığında çözülür. Koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır. İnkübatöre (embriyoların bekletildiği cihazlar) konulur.

Maliyet Avantajı Sağlar

Tüp bebek tedavisi olup gebelik elde edilemezse, gebelik elde edilip düşükle sonlanırsa. Ya da doğumla sonlanan bir gebelikten sonra 2. bebek isteği olduğunda, emrbiyo dondurma işlemiyle çifte ait dondurulmuş embriyolar çözülerek transfer edilir. Böylece kadına uzun süren hormon ilaçlarının verilmesi engellenmiş olur. Ayrıca tüp bebek işlemindeki gerekli bütün aşamalar atlanacağı için maliyet olarak da son derece uygun bir kolaylık sağlanır.

Tüm Embriyoların Dondurulması

Bunların yanı sıra eğer embriyoların transfer edileceği dönemde kadına ait herhangi bir sorun ortaya çıkarsa o zaman tüm embriyolar dondurulup, hem hastanın hayatını tehlikeye sokan riskler (OHSS), hem de yüksek hormon salgılanmasına bağlı gebelik şansının azalması gibi durumlar ortadan kaldırılmış olur. Yine rahim içi zarının (endometriumun) gebelik için uygun olmayan kalınlıkta olması durumunda da embriyolar dondurularak saklanır. Daha sonra rahim içinin daha iyi hazırlandığı başka bir dönemde transfer edilir. Veya herhangi bir sosyal nedenle de elde edilen tüm embriyolar, embriyo dondurma işlemi sayesinde dondurulabilir.

Merkez Donanımı Önemli

Dünya genelinde iyi merkezlerde dondurulmuş embriyo transferleri sonrası elde edilen gebelik oranlarının taze tedavilerden elde edilen gebelik oranlarından daha yüksek olduğu bildirilmektedir. Bunun temel sebebi, embriyo dondurma tekniğinin doğru ve yerinde kullanılması ile neredeyse hiç kayıp olmaksızın çözme sonrası canlılığını koruyan embriyoların elde edilmesi, tedavide daha doğal bir rahim ortamına verilmesi ve bunun neticesinde daha iyi gebelik oranlarının elde edilmesidir.

  • İlginizi çekebilecek diğer konular:

          Embriyo Transferi

          Sperm Dondurma

Whatsapp'ı Aç
Whatsapp Aç
Merhaba👋
Merak ettiğiniz soruları şimdi yaz