Micro Chip (Sperm Chip) – Op. Dr. Ufuk Yılmaz

Micro Chip (Sperm Chip)

Micro Chip yöntemi nedir? Normalde IUI (Aşılama), ICSI (İntra Sitoplazmik Sperm İnjeksiyonu) ve IVF (İn Vitro Fertilizasyon) işlemleri için spermin hazırlanması gerekir. Hazırlanma sırasında meninin sıvı kısmı atılır ve mümkün olduğunca çok sayıda, şekli ve hareketi iyi spermler elde edilmeye çalışılır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan teknikler yüzdürme ve gradiyent ayrıştırma yöntemleridir. Yeni geliştirilen mikroakışkan çip tekniği (macrofluidic sperm sorter chip) ise, üzerinde ancak sağlıklı spermlerin sığabileceği ölçüde deliklerin bulunduğu bir filtreden geçirilmek suretiyle, spermlerin şekli düzgün ve hareketi iyi, DNA hasarı hiç olmayan veya çok az hasarlı  olanlarının ayrı bir haznede toplanması esasına dayanır. Bunu yaparken  spermlere dışarıdan ayrıca müdahale edilmemekte, spermler kendi güçleri ile toplama kabına ulaşmaktalar. Böylece tüp bebekte ya da aşılamada kullanılacak spermler seçilirken travmaya uğramamış olurlar. Çünkü standart yöntemlerde sperm alındıktan sonra santrifüjden geçirilir. Bu işlemler zayıf spermleri parçalayarak ortama bazı enzimlerin çıkmasına ve bunların da sağlam spermlerde DNA hasarına neden olmasına yol açabilir.

*  Micro chip, santrifüjleme gerektiren bir işlem değildir. Bu sayede santrifüjleme işlemine bağlı ROS (serbest oksijen radikali) artışını önler. ROS ve DNA fragmantasyonu açısından hasarlı olmayan spermlerin seçimini sağlar.

*  Doğala en yakın sperm seçim yöntemi olan micro chip yöntemi, servikal kanallardan spermlerin geçişi esas alınarak hazırlanmıştır. Micro chip yöntemi mikro kanallardan geçerken DNA kalitesi ve fizyolojisi en iyi spermlerin ICSI için seçimini sağlar.

Bu konular da ilgini çekebilir:

Aşılama (IUI)

Döllenme (Fertilizasyon)

Tüp Bebek Aşamaları 

Whatsapp'ı Aç
Whatsapp Aç
Merhaba👋
Merak ettiğiniz soruları şimdi yaz