IMSI Tekniği Nedir?

IMSI Tekniği (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) tüp bebek tedavilerinde, spermin büyütülerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan, başarı artırıcı bir tekniktir. Rutin bir mikroenjeksiyon uygulamasında sperm mikroskop altında 200 kat büyütülürken IMSI yöntemi ile 8.000 kata kadar büyütülebilmektedir. Böylece spermin taşıdığı pek çok yapısal problem tespit edilebilmekte ve sağlıklı embriyo oluşma oranı artmaktadır.

Hangi Vakalarda IMSI Tekniği Uygulanır?

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, IMSI sayesinde daha iyi embriyo gelişimi, daha yüksek gebelik oranları ve daha az oranda gebelik kayıpları tespit edilmiştir. Özellikle aşağıdaki durumlarda, IMSI Yöntemi, başarıyı artırmak için kullanılabilecek önemli bir yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor.

  • Sperme bağlı bir problem tespit edildiğinde
  •  Kaliteli yumurta olmasına karşın gebeliğin oluşmadığı durumlarda
  •  Tekrarlayan düşüklerin yaşandığı durumlarda
  •  Sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında
  •  Başarısız tüp bebek denemelerinin yaşandığı hastalarda
  •  Yumurta sayısının az olduğu hastalarda

PICSI Tekniği Nedir?

PICSI ise (physiologic intracytoplasmic sperm injection) yine IMSI ile aynı mantıkta hareket eden sadece spermin seçiminde özel bir bağlanma besiyeri kullanılan yine IMSI ile aynı endikasyonlarla kullanılan, gebelik oranlarını artırmada ve düşük oranlarını azaltmada etkili bir sperm seçim yöntemidir.

Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Diğer Yöntemler İçin Tıklayın