fbpx

Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemidir. Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların saklanmasına ve ileride kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yumurta dondurulması için yumurta alımı işlemi, tüp bebekteki ile aynıdır. Yumurta hücresi dondurulduğunda, kadının o anki yaşının özelliklerini taşımaktadır. Çözdürülen yumurtalardan elde edilebilecek gebeliklerden sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir.

Kimler Yumurta Dondurabilir?

Yapılan yeni düzenleme sonrasında tıbbi gereklilik ile kadınlara dondurma hakkı verilmiştir. Önceleri yalnızca kanser tedavisi görecek hastalara bu izni veren Sağlık Bakanlığı, son düzenlemelerle yumurta rezervi düşük olan tüm kadınlara “yumurtalarını dondurma hakkı” sağlıyor. Yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebilir.

Gerekli tıbbı zorunluluklar:

– Kanser hastalarında kemoterapi, radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedaviler öncesinde,
– Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ameliyatlar öncesinde
– Düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi durumunda yaş faktörü dikkate alınmaksızın kadının yumurtaları donduralabilir.

Sperm Dondurma

Embriyo Dondurma

Mikroçip Yöntemi

Whatsapp'ı Aç
Whatsapp Aç
Merhaba👋
Merak ettiğiniz soruları şimdi yaz