Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Gelişmeler, Çiftlerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artırıyor – Op. Dr. Ufuk Yılmaz

Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Gelişmeler, Çiftlerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artırıyor

2O ÇİFTTEN 3’Ü ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYOR

Tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeler hakkında bilgi veren Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Ufuk Yılmaz, “Yeni gelişmeler tedavide pozitif sonuçların ortaya çıkmasına büyük katkı sağlıyor” dedi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kısırlık artıyor. İstatistiklere göre ülkemizde yaklaşık olarak her 20 çiftten 3’ü çocuk sahibi olmakta zorluk yaşıyor. Ancak buna rağmen tıptaki ve özellikle tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeler tedavide başarı oranını artırıyor.

BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

Medical Park Karadeniz Hastanesinden Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Ufuk Yılmaz, tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeleri anlattı. Dr. Yılmaz, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının, çiftler arasında hem tedaviye olan inancın yitirilmesinde hem de oluşturduğu psikolojik travma nedeniyle büyük önem taşıdığını söyledi. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde en kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek için çok yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Yılmaz, “Öncelikle dünyadaki son teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve uyguluyoruz. Başarıya katkısı olduğu ispatlanmış yöntemleri de hemen merkezimize adapte ediyoruz” dedi.

CİDDİ POZİTİF ETKİLERİ VAR

Tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmelerin tedaviye ciddi pozitif sonuçlar yaşattığına dikkat çeken Yılmaz, bu yenilikleri şöyle sıraladı: “Embriyo havuzu, gebelik oranlarını artırıyor. Yumurta sayısı az olan hastalarda, birden fazla yumurta geliştirme ve toplama işlemi sonrası gelişen embriyolardan yapılan biyopsi neticesinde, sağlıklı embriyo bulunduğunda başarılı gebeliğe ulaşma şansımızı attırıp süremizi kısaltıyoruz. Embriyo havuzu oluşturulması transfer başına olan gebelik oranlarını arttırmaktadır. Özellikle başarısız embriyo transferi sonrası tedaviyi bırakma oranlarının yüksekliği de göz önüne alınırsa havuz sistemi transfer başına oluşan gebelik oranlarını arttırmak için son derece uygulanabilir bir yöntemdir.”

SPERME YÖNELİK TEDAVİ UYGULAMALARI

Yılmaz, sperm sayısı ve hareketliliğinde sorunları olan hastalarda sperm-chip ya da hyaluranik asit-binding testler gibi uygulamalar ile daha kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayarak embriyo kalitesini ve gelişimini artırdıklarını vurgulayarak “Böylece sağlıklı gebelik oranları yükselerek düşük yapma oranlarını azaltıyoruz. Buda eve bebek götürme oranlarımızı yükseltiyor. Önemli gelişmelerden bir diğeri de embriyoların genetik yapısının tamamının artık incelenebiliyor olmasıdır. Son 15 yıldır bu incelemeler yapılabiliyor olsa da ayrıntılı değildi ve gelişme sağlanamamaktaydı. Ancak günümüzde ‘Next Generation Sequence – NGS’ yöntemi ile embriyolar ayrıntılı olarak incelenebilmekte ve kalıtsal bir hastalığın olup olmadığı saptanabilmektedir. Sağlıklı embriyoların bulunup transfer edilmesi de transfer başına gebelik oranını yükseltmektedir” diye konuştu.

PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn